JANUARY 2021 Day & Time Location Comments
RESIDENTIAL UNIT MEETING AND WAGES & BENEFITS ALLOCATION WEDNESDAY, JANUARY 6 ARRIVE @ 5:00 PM START @ 5:30 PM
KENT

CLASSROOMS 1 & 2 (DISPATCH)

SOUND & COM / LIMITED ENERGY UNIT MEETING WEDNESDAY, JANUARY 6 ARRIVE @ 4:30 PM START @ 5:00 PM
KENT

CLASSROOM 5 & AUDITORIUM

STOCKMAN UNIT MEETING AND WAGES & BENEFITS ALLOCATION WEDNESDAY, JANUARY 6 ARRIVE @ 5:00 PM START @ 5:30 PM
KENT

CLASSROOMS 3 & 4

MARINE UNIT MEETING MONDAY, JANUARY 11 4:30 PM - 8:00 PM
KENT

AUDITORIUM

LIGHT FIXTURE MAINTENANCE UNIT MEETING MONDAY, JANUARY 11 4:30 PM - 8:00 PM
KENT

CLASSROOM 6 (MARINE LAB)

GENERAL MEETING WEDNESDAY, JANUARY 13 5:30 PM - 9:00 PM
KENT & SILVERDALE HALLS
-
BROADCAST UNIT MEETING WEDNESDAY, JANUARY 20
KENT

EXECUTIVE BOARD ROOM -  CONTACT LAURA ROBINSON

WIRE UNIT MEETING WEDNESDAY, JANUARY 20 4:30 PM - 8:00 PM
KENT

AUDITORIUM & ALL CLASSROOMS

IBEW LOCAL 46 TOWN HALL PRESENTATION MONDAY, JANUARY 25 5:00 PM - 6:00 PM
ZOOM

ZOOM

2021 LEADERSHIP TRAINING SCHEDULE Day & Time Location Comments
BUILDING MORE INCLUSIVE UNIONS SATURDAY, APRIL 17 9:00 A.M. - 5:00 P.M.
IBEW LOCAL 46 AUDITORIUM

INSTRUCTOR: SaNni LEMONIDIS

EFFECTIVE COMMUNICATION & PARLIAMENTARY PROCEDURES SATURDAY, MAY 1 9:00 A.M. - 5:00 P.M.
IBEW LOCAL 46 AUDITORIUM

INSTRUCTORS: DAVID ALEXANDER & PAUL MCCLINTOCK

LABOR UNION HISTORY / IBEW HISTORY SATURDAY, MAY 15 9:00 AM - 5:00 PM
IBEW LOCAL 46 AUDITORIUM

INSTRUCTORS: MARK MCDERMOTT & BOB GORMAN

INTRODUCTION TO ORGANIZING SATURDAY, JUNE 12 9:00 A.M. - 5:00 P.M.
IBEW LOCAL 46 AUDITORIUM

INSTRUCTORS: DANIEL HUTZENBILER

REPRESENTATION SATURDAY, JUNE 26 9:00 A.M. - 5:00 P.M.
IBEW LOCAL 46 AUDITORIUM

INSTRUCTORS: KRISTINA DETWILER

FUNDAMENTALS OF NEGOTIATIONS SATURDAY, SEPTEMBER 11 9:00 A.M. - 5:00 P.M.
IBEW LOCAL 46 AUDITORIUM

INSTRUCTOR: SaNni LEMONIDIS

LEGISLATIVE & POLITICAL SATURDAY, SEPTEMBER 25 9:00 A.M. - 5:00 P.M.
IBEW LOCAL 46 AUDITORIUM

INSTRUCTORS: KEITH WEIR, IBEW LOCAL 46 POLITICAL DIRECTOR

ADVANCED ORGANIZING SATURDAY, OCTOBER 9 9:00 A.M. - 5:00 P.M.
IBEW LOCAL 46 AUDITORIUM

INSTRUCTORS: DANIEL HUTZENBILER

GRIEVANCE HANDLING SATURDAY, OCTOBER 23 9:00 A.M. - 5:00 P.M.
IBEW LOCAL 46 AUDITORIUM

INSTRUCTOR: SaNni LEMONIDIS

OPERATIONS OF THE LOCAL & HIRING HALLS (DFR) SATURDAY, NOVEMBER 6 9:00 A.M. - 5:00 P.M.
IBEW LOCAL 46 AUDITORIUM

INSTRUCTORS: DANIEL HUTZENBILER & LOCAL 46 DISPATCH 

LEADERSHIP & ETHICS SATURDAY, NOVEMBER 20 9:00 A.M. - 5:00 P.M.
IBEW LOCAL 46 AUDITORIUM

ISNTRUCTORS: DAVID ALEXANDER

TRUST FUNDS & TRUSTEE DUTIES SATURDAY, DECEMBER 4 9:00 A.M. - 5:00 P.M.
IBEW LOCAL 46 AUDITORIUM

INSTRUCTORS: IBEW LOCAL 46 & TRUSTEES

MEETING Day & Time Location Comments
BUILDING MANAGERS 1st & 3rd TUESDAY 5:15 pm
EXECUTIVE BOARD ROOM
-
EXECUTIVE BOARD 1st & 3rd TUESDAY 7:00 pm
EXECUTIVE BOARD ROOM
-
Group Day & Time Location Comments
EWMC* - Seattle Chapter 1st Thursday 5:00 pm
Classroom 4

* Electrical Workers Minority Caucus

MVOC* 1st Wednesday 4:00 - 5:00 pm
Contact Organizing

*Member Volunteer Organizing Committee

Motorcycle Club 3rd Saturday 9:00 am
Poodle Dog Restaurant - Fife Directions

1522 54th Ave E Fife, WA 98424

New Member Orientation 2nd Thursday 4:30 pm
Auditorium
-
PAC Quarterly

Contact Karlena Allbery or Keith Weir

RENEW 2nd Wednesday 4:30 pm
Classroom 4
-
Retired Members - Seattle 2nd Wednesday 10:00 am
Classroom 3
-
Retired Members - Peninsula 2nd Thursday 10:00 am
All Star Bowling Alley - Silverdale
-
Safety Committee 2nd Wednesday 4:30 pm
Conference Room 1
-
Sick & Visitation Committee 3rd Thursday 5:00 pm
Classroom 2
-
Sportsman's Hunting & Fishing Club & Puget Sound Anglers 3rd Wednesday 7:00 pm
Auditorium
-
Women's Committee 4th Tuesday 5:00 pm
Auditorium
-
UNITY & PICNIC Committee 4th Wednesday 5:00 pm
Classroom 3
-
Class Day & Time Location Comments
HVAC Apprenticeship Saturday 8:00 am - 5:00 pm
HVAC Lab
-
Marine Apprenticeship Every Monday & Wednesday 5:00 - 8:30 pm
Check w/ Instructor

Summers Off

Trustees

Executive Members

Warren Shill,
President
Jason Drury,
Vice President
Sean Bagsby, Business Manager/
Financial Secretary
Tony Doll,
Recording Secretary
Chris Boling,
Treasurer
 

Executive Board Members

Nicole Anderson
Steve Murphy
Damon Barnett
Joe Dugger
 

Examining Board Members

Gary Dering
Gillian Burlingham
RIchard Oreskovich
David Khbeis
Steve Cross

Your current browser is missing features this website requires to display correctly. Please upgrade your browser for the best experience.

 

     

 

Close

BASIC Dues increase EFFECTIVE 1/1/2020

Dues CHART

 

Close

An Error Occurred.

Ok